Wymagaj od siebie więcej, niż ktokolwiek inny od ciebie wymaga.


WyszukiwarkaGodziny treningów

Karty Benefitowe

Zawodnicy

Facebook - Palestra

Tagi

Muay Thai (Tajski Boks) - Boks Totalny

    Dzisiejsze muay thai jest ringowym sportem walki jednak głęboko zakorzenionym w tradycji i kulturze Tajlandii.
Jest to walka rozgrywana w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce).
Formułą walki jest wyłącznie full-contact, gdzie ciosy zadaje się z pełną siłą za pomocą technik bokserskich, uderzeń łokciami i kolanami oraz kopnięć. Stąd też inna nazwa - taniec ośmiu wojowników - dwie pięści, dwa łokcie, dwa kolana, dwie stopy.
Istnieją także szkoły uczące tradycyjnych technik muay boran („dawny (starożytny) boks”).
W Polsce boks tajski uprawia się od początku lat 90. XX wieku.

Przeczytaj artykuł na temat styli walki w stójce południowo-wschodniej Azji..

CHARAKTERYSTYKA STYLU MUAY THAI

 

Styl Muay Thai określa walkę pełno-kontaktową, w której walczący mogą używać uderzeń kolanami i łokciami, kopnięć, technik bokserskich, przechwytów, niektórych rzutów i obaleń w celu uzyskania przewagi nad przeciwnikiem.

Preferuje on zawodników poruszających się statycznie, idących do przodu, nie unikających wymian, zadających mocne techniki przy użyciu pełnego skrętu ciała i rotacji bioder.
Dyskryminuje natomiast zawodników skaczących (na wzór niepełnokontaktowych odmian Kickboxingu czy Boksu amatorskiego), uciekających, unikających wymiany kopnięć i uderzeń. Pomimo iż, dozwolone są wszystkie kopnięcia, praktycznie używa się tylko okrężnych i frontalnych, te drugie jeżeli są używane defensywnie, w celu niedopuszczenia do siebie przeciwnika chcącego podjąć wymianę, mogą świadczyć o słabości kopiącego i unikaniu walki.

Integralną częścią Muay Thai jest walka ,,Pam” (ciało w ciało) polegająca na odpowiednim uchwyceniu przeciwnika w celu zadawania technik kolanami i łokciami. Lepiej oceniany jest zawodnik, który kopie kolanami mocniej i dynamiczniej, przy czym biodro podczas kopnięcia powinno wykonać pełny ruch, od odstawienia do maksymalnego wypchnięciu lub rotacji. Natomiast ten, który przystawia biodra obejmując lub przełamując przeciwnika w pasie, blokuje podudziem jego nogi w celu uniknięcia walki jest uznawany za słabszego.

Rzuty i obrócenia w klinczu nie powinny służyć obalaniu przeciwnika. Powinny być wykonane w celu wypracowania dogodnej pozycji do ataku bądź kontrataku lub w celu obrony przed uderzeniem kolanem. Muszą one być wykonane przy użyciu siły rąk wspomaganej pracą skrętową ciała. Techniki te są punktowane tylko wtedy, gdy rzucający pozostaje w pozycji stojącej po rzucie. Kopnięcie okrężne powinno być zadawane przednia częścią podudzia, lekko zgiętą nogą przy pomocy rotacji bioder i podparte skrętem tułowia.

Charakterystyczne dla Muay Thai są również twarde bloki przednią częścią podudzia i przedramion, przechwyty nóg, uniki poprzez odchylenie tułowia lub odejścia nogami. Źle postrzegane jest używanie technik Boksu amatorskiego: uników rotacyjnych, bicie długich serii rękami na tułów, odskakiwanie i doskakiwanie do przeciwnika.

Uderzenia rękami praktycznie ograniczają się do zadawania pojedynczych uderzeń lub krótkich mocnych serii ciosów, które jeżeli nie były trafione z pełną siłą i nie wywarły wyraźnego skutku na przeciwniku nie są brane pod uwagę.

Do góry

Copyrights  © 2007 Muay Thai, Boks, K-1 & MMA Gym - PALESTRA Warszawa, Łukasz Rola
 

Projekt: compexsoft.com