Porażki uczą nas pokonywać ograniczenia a tym samym uczą zwyciężać
Marek Piotrowski


WyszukiwarkaGodziny treningów

Karty Benefitowe

Zawodnicy

Facebook - Palestra

Tagi

6. Władze i organizacja imprez K-1

K-1 to dobrze zorganizowana firma promująca i organizująca walki, ukierunkowana na dużą oglądalność i zysk ze swoich imprez, zrzeszająca wybranych wojowników, mających dostarczyć publiczności dużej dawki emocji przeszkolony personel w celu zminimalizowania ilości pomyłek. Jako że K-1 jest organizacją japońską i jest nastawiona na sukcesy komercyjne, a największe imprezy mają miejsce w Kraju Kwitnącej Wiśni, najpopularniejsi z japońskich wojowników bywają nieco pobłażliwiej traktowani przez sędziów niż przedstawiciele „reszty świata”.

Imprezy K-1 są administrowane przez Komitet Zasad(Rules Committee), podlegający jurysdykcji rzecznika/promotora(promoter) i kierownika zasad(rule director). Każda impreza K-1 powinna być nadzorowana przez supervisora imprezy, jego kadrę(supervisory staff), arbitra ringowego, sędziów punktowych, oficjalnych medyków i oficjeli imprezy, wybranych spośród członków Komitetu Zasad.

7. Struktura organizacyjna imprez K-1

Oto struktura Komitetu Zasad K-1

8. Rola struktur organizacyjnych podczas imprez K-1

Nadzorca (supervisor) dogląda, czy decyzje podczas i po zakończeniu walki są właściwe. Ma takie same prawa jak arbiter ringowy i sędziowie punktowi. Supervisor może zaprotestować przeciwko decyzjom sędziów(przysługuje mu jeden głos) i ma prawo skorygować werdykt. Ponadto, nadzorca może przerwać walkę, jeśli uzna(za podpowiedzią lekarza lub z własnej inicjatywy), że sędzia nie zauważa lub ignoruje niebezpieczeństwa dla któregoś z walczących.

W każdej walce K-1 jeden supervisor musi stać tuż przy ringu.

Podobne prawa do supervisora ma kadra nadzorcza. Każdej kadrze nadzorczej przysługuje jeden głos przeciwko decyzji sędziów. Ponadto ludzie z kadry nadzorczej oceniają pracę sędziów i przyczyniają się do poprawy jakości sędziowania. W trakcie walki, blisko ringu powinny znajdować się dwie takie ekipy.

Sędzia ringowy, jest jedyną osobą mającą prawo do przebywania w ringu oprócz walczących zawodników i jest najważniejszą osobą, pilnującą przebiegu pojedynku.

Sędziowie punktowi(trzech) siedzą tuż przy ringu i oceniają zawodników.

Sędziowie dodatkowi nadzorują zawodników i ich narożniki w trakcie przerw pomiędzy rundami. Po dwóch sędziów dodatkowych powinno pilnować każdego z narożników.

Oficjalny lekarz sprawdza przed każdym pojedynkiem, czy zawodnicy są zdolni do walki. O swoich spostrzeżeniach musi poinformować rzecznika gali(promotora). Jeśli w trakcie walki zawodnik został zraniony lub padł na deski(knock-down), lekarz podejmuje decyzję dotyczącą zdolności poszkodowanego do dalszej walki i oświadcza ją arbitrowi ringowemu i pozostałym sędziom. Ponadto, oficjalny lekarz może przerwać walkę, zwracając się do supervisora, jeśli uzna, że kondycja fizyczna któregoś z walczących wskazuje na niebezpieczeństwo, a sędzia ringowy tego nie zauważa. Więcej niż dwóch lekarzy powinno znajdować się w trakcie walki przy ringu i co najmniej jeden powinien być na  zapleczu imprezy.

Oficjel Ważenia sprawdza przed walką, czy zawodnicy mieszczą się regulaminowych kryteriach swoich kategorii wagowych. Oficjelem ważenia może być każdy członek Komisji Zasad.

Oficjele Zaplecza sprawdzają, czy taśmy, bandaże i rękawice zawodników sż założone w prawidłowy sposób. Powinno być po dwóch Oficjeli Zaplecza w niebieskim i czerwonym narożniku.

Przy ringu musi znajdować się jeden Chronometrażysta. Odlicza on każdą sekundę walki na swoim stoperze i ogłasza wszystkie przerwy w walce.

Obsługa Dzwonka sygnalizuje za pomocą gongu rozpoczęcie i zakończenie walki i każdej z rund na podstawie znaków od sędziego ringowego, chronometrażysty lub supervisora. Podczas walki, obok ringu, musi się znajdować jeden taki personel.

Obsługa punktacji ma za zadanie wypełniać karty punktowe walki na podstawie poleceń sędziów. Na końcu walki karty zostają oddane do zatwierdzenia przez rzecznika imprezy(promotora). Jedna osoba obsługująca punktację powinna znajdować się w pobliżu ringu i sędziów punktowych.

 <<<  5. Zwycięzcy w turniejach K-1    9. Zasady walk K-1 >>>


Tagi: K-1

Do góry

Copyrights  © 2007 Muay Thai, Boks, K-1 & MMA Gym - PALESTRA Warszawa, Łukasz Rola
 

Projekt: compexsoft.com