Zwycięztwa i porażki utczyniły mnie tym, kim jestem dziś. Cenie sobie to kim jestem.
Marek Piotrowski


WyszukiwarkaGodziny treningów

Karty Benefitowe

Zawodnicy

Facebook - Palestra

Tagi

K-1 – to prestiżowy sport walki, mający na celu wyłonienie najlepszego wojownika spośród wszystkich stylów uderzanych.

K-1 to również nazwa japońskiej organizacji zrzeszającej zawodników z całego świata i promującej najważniejsze turnieje na zasadach, pozwalających na uczciwych warunkach konkurować ze sobą przedstawicielom różnych styli, takich jak karate, boks, muay thai, tae kwon do, kickboxing, shootboxing, czy boks chiński. Zdarzają się w K-1 zawodnicy reprezentujący style, które nie mają zbyt wiele wspólnego z walką w stójce - sumo, zapasy, judo, nawet futbol amerykański. Lecz żadnemu z takich ewenementów nie udało się jeszcze zdobyć tytułu w organizowanym co roku wielkim finale.

Charakterystyka techniczna w walkach K-1
 
W K-1 dozwolone są następujące techniki:

Uderzenia proste, sierpowe, podbródkowe i techniki obrotowe. Dozwolone są tylko obrotówki zadawane powierzchnią rękawicy, inaczej użycie tej techniki może być przez sędziów uważana za faul. Można używać wszystkich rodzajów kopnięć, także z wyskoku i atakować kolanami.

Niedozwolone techniki to:

Atak głową, łokciem, poniżej pasa(w krocze), rzuty zapaśnicze i judo, zakładanie dźwigni, duszenia, wkładanie kciuka w oko, uderzanie w gardło, gryzienie. Nie można też atakować przeciwnika, gdy ten leży lub podnosi się z ziemi, atakować po komendzie sędziego do przerwania walki i przytrzymywać się lin, niezależnie od tego, czy jest to trzymanie przy ataku, czy przy obronie. Zabronione jest obrażanie sędziego, ciosy w tył głowy, celowe spowodowanie wypadnięcia przeciwnika z ringu, opuszczanie ringu przez zawodnika w trakcie walki, atakowanie przeciwnika, który odwrócił się plecami(sędzia może w tym przypadku ukarać również tego, który się odwrócił za brak woli do walki),obrotówka niedozwoloną powierzchnią ręki.

W K-1 dopuszczono możliwość przechwycenia kopiącej nogi przeciwnika, zawodnik który przechwycił nogę rywala może zaatakować(ręką, nogą lub kolanem) tylko raz, kontynuowanie ataku po przechwyceniu nogi przeciwnika uważane jest za faul. Niedozwolone jest też obalanie rywala po przechwyceniu nogi. Sędzia powinien rozdzielić zawodników(break), jeśli po przechwyceniu nogi rywala nie nastąpił atak.

Jeśli jeden z zawodników trzyma głowę/kark rywala obiema rękami, może on tylko jeden raz zaatakować nogą lub kolanem. Kontynuowanie ataku, trzymając głowę/kark obiema rękami uważane jest za faul.

Dozwolone jest kopanie i atakowanie kolanami przeciwnika wiele razy, jeżeli atakujący trzyma głowę lub kark oponenta tylko jedną ręka, jednakże wtedy sędzia może rozdzielić walczących(break), gdy uzna, że taki atak jest nieefektywny(bez zagrożenia dla rywala). Pasywny klincz i pasywne trzymanie są zabronione, jednak sędzia może pozwolić na nie jeśli jest ono wykonywane w towarzystwie dozwolonych ataków; kara grozi, wówczas, gdy zawodnik po wyprowadzeniu dozwolonego ataku ucieka się do klinczu, by unikać akcji przeciwnika.

 

 

Co to jest K-1?

Powstanie K-1

Turnieje K-1

Historia Turniejów K-1

Zwycięzcy finałów K-1

Władze i struktury K-1

Zasady walki K-1

Przepisy Amatorskiej Rywalizacji K-1 Rules PZKB oraz WAKO

 

Zapraszamy do lektury..

Do góry

Copyrights  © 2007 Muay Thai, Boks, K-1 & MMA Gym - PALESTRA Warszawa, Łukasz Rola
 

Projekt: compexsoft.com